Stejně jako u řidičských průkazů, mají i zbrojní své skupiny, které Vás opravňují k používání určitých typů zbraní. Liší se především v náročnosti testu, tedy bodového hodnocení, kterého musíte při zkoušce odborné způsobilosti dosáhnout.

  • Skupina A – pro sběratelské účely (67 bodů)
  • Skupina B – pro sportovní účely (71 bodů)
  • Skupina C – pro lovecké účely (71 bodů)
  • Skupina D – pro výkon zaměstnání (74 bodů)
  • Skupina E – pro ochranu zdraví a majetku (74 bodů)
  • Skupina F – k provádění pyrotechnického průzkumu

Celkově lze v testu zíkat maximálně 79 bodů.

Obvyklá kombinace žádosti je A,B a E, pokud se tedy nechystáte být myslivcem, nebo využívat zbraň k výkonu povolání.

Proč kombinace A,B+E?

Zjednodušeně řečeno, umožní Vám nabývat a držet většinu zbraní a naábojů.

Díky skupině A můžete nabývat a držet historické zbraně vyrobené do roku 1890 včetně zbraní kategorie A (zakázané), na které můžete jednodušeji získat povolení.

Díky skupině B můžete držet náboje do všech zbraní kategorie B (na povolení) nebo C (na ohlášení) tedy ne pouze do zbraně, kterou vlastníte. Zároveň Vám umožňuje přebíjet náboje, což může být solidní úspora, pokud plánujete střílet hodně.

Skupina E vám umožní nabývat, držet a skrytě nosit zbraně kategorie A, B a C, nicméně umožňuje držet pouze náboje do zbraně, kterou vlastníte.

V podstatě skupinu A nepotřebujete, ale může se stát, že vás střílení a zbraně „chytnou“ a narazíte na kousek, který byste chtěli mít a dělat si kvůli toho rozšíření je neefektivní, složité a otravné. V podstatě doporučujeme, abyste si nabrali tolik skupin, kolik můžete. Jedna sice stojí 700, ale vyhnete se tak do budoucna absolvování nových zkoušek, protože v případě rozšíření na další skupiny se absolvují celé zkoušky odborné způsobilosti znovu včetně všech poplatků a zhruba u 1/3 našich žáků se po čase stane, že po nás chtějí z různých důvodů rozšíření. Skupina C se Vám hodí pouze v případě, že chcete do budoucna absolvovat myslivecké zkoušky. Zkoušky skupiny E jsou stejné, jako pro skupinu D, která je nejvyšší možná a liší se pouze ve vzdálenosti, na kterou u zkoušek střílíte a to o 5 metrů. U skupiny D je nevýhodou, že musíte absolvovat lékařské vyšetření jednou za 5 let, u ostatních jednou za 10 let.

U zkoušek už nelze zaškrtnout další skupinu, proto je potřeba, abyste si to rozmysleli před tím, než podáte žádost na PČR.

Zákonné vymezení jednotlivých kategoriíí zbraní